PÁLINKAFŐZÉS 2015

Új fogalmak a jövedéki szabályozásban

A Jövedéki törvény módosítása új fogalmat vezet be a jövedéki szabályozásba, mint például a párlat, a magánfőzés és az ezzel összefüggően a magánfőző fogalmát.
Párlat: a bérfőzés és magánfőzés keretében előállított 2208 20 19, 2208 20 99, 2208 90 33, 2208 90 39, 2208 90 51, 2208 90 71 vámtarifaszám alá tartozó alkoholtermék.
Magánfőzés: "A párlatnak a magánfőző lakóhelyén vagy gyümölcsöse helyén használható, legfeljebb 100 liter űrtartalmú, párlat-előállítás céljára kialakított desztillálóberendezésen a magánfőző által végzett előállítása évente legfeljebb 50 liter 86 térfogatszázalékos mennyiségig."
Magánfőző: "Az a 18. életévét betöltött gyümölcstermesztő személy, aki saját tulajdonú gyümölccsel, gyümölcsből származó alapanyaggal és párlat készítésére alkalmas, saját tulajdonú desztillálóberendezéssel rendelkezik."
Bérfőzés: a párlat szeszfőzdében a bérfőzető részére történő előállítása.

Magánfőzés

Adómentes a magánfőzésben a magánfőző által évente legfeljebb 50 liter mennyiségben előállított párlat feltéve, hogy az a magánfőző háztartásában való személyes fogyasztásra szolgál. Az 50 liter felett előállított párlatot meg kell semmisíteni vagy értékesíthető alkohol-termék adóraktár részére.

A magánfőzőnek a párlat előállításához használt desztillálóberendezés beszerzését a helyileg illetékes önkormányzathoz kell bejelenteni.

Párlat magánfőzés és bérfőzés keretében történő elállításának szabályai

A magánfőzés szabályai

A magánfőzés keretében előállított párlat a magánfőző és háztartása személyes fogyasztásra szolgál. Magánfőzés átalányadója: "Az előállított magánfőzött párlat adója évi 1000 Forint, amelyet a magánfőző fizet meg."

Magánfőző bejelentési kötelezettsége és az illetékes hatóság: "A magánfőző a desztillálóberendezés feletti tulajdonszerzést az azt követő 15 napon belül köteles bejelenteni a lakóhelye szerinti önkormányzati adóhatósághoz."

Magánfőzői átalányadó megfizetésének módja, helye, elévülés: " A magánfőző az előállított magánfőzött párlat utáni adóbevallási és adófizetési kötelezettségét a tárgyévet követő év január 15-ig együtt teljesíti a lakóhelye szerinti önkormányzat adóhatóságához. Ha a magánfőző nem állított elő tárgyévben párlatot, akkor nem keletkezik tárgyévre vonatkozóan adóbevallási (1000 Forint) kötelezettsége." " Magánfőzés esetében az adó megállapításához és az adótartozás végrehajtásához való jog az előállított magánfőzött párlat utáni adóbevallási kötelezettség bevallási határidejétől számított 1 év elteltével évül el." " A magánfőző átalányadójából származó bevétel a magánfőző lakóhelye szerinti önkormányzatnak a bevétele." " A magánfőző desztillálóberendezésének bejelentésével kapcsolatban és a magánfőzésnél az adóbevallással és az adó megfizetésével kapcsolatos eljárásban az önkormányzati adóhatóság jár el."

A magánfőzött párlat felhasználása: " A magánfőzött párlat kizárólag a magánfőző, családtagjai vagy vendégei által fogyasztható el, feltéve, hogy értékesítésre nem kerül sor. A magánfőzött párlat kizárólag alkoholtermék-adóraktár részére értékesíthető. " " Az évente előállítható párlatmennyiség túllépése esetén a magánfőző a többletmennyiséget köteles bejelenteni és gondoskodni a megsemmisítéséről."

Bérfőzés

A bérfőzést végző szeszfőzdében (a továbbiakban: szeszfőzde) bérfőzés keretében 50 liter mennyiségig 50%-os jövedéki adó kedvezménnyel, 50 liter mennyiség felett a teljes adómérték megfizetésével lehet bérfőzött párlatot előállíttatni. Az 50 liter bérfőzött pálinkának továbbra is az 50 liter 86 térfogat-százalékos gyümölcsszesz felel meg.

Az előzőekben foglaltaktól eltérően, az eladásra szánt bérfőzött párlat – kivéve az alkoholtermék-adóraktár engedélyese részére értékesítésre kerülő bérfőzött párlatot – tekintetében meg kell fizetni a teljes adómértéket, amely 1 liter 50 térfogatszázalék alkoholtartalmú bérfőzött párlat esetében 1 668 forint.

A kedvezményes adóval lefőzethető 50 liter mennyiségű párlat kizárólag a bérfőzető háztartásában való személyes fogyasztás céljára szolgálhat, kivéve, ha az alkoholtermék adóraktárnak, vagy – a magánfőzőnél ismertettek szerint – kistermelőként kerül értékesítésre. A kistermelői értékesítésre kerülő párlat mennyisége után meg kell fizetni a bérfőzetőnek a teljes adómértéket, és párlat zárjeggyel kell ellátnia.

A bérfőzött párlat utáni adó összegét a szeszfőzde állapítja meg és szedi be a bérfőzetőtől. A bérfőzető a szeszfőzdének írásbeli nyilatkozatot köteles adni a tárgyévben általa, illetve a vele egy háztartásban élő más bérfőzető által együttesen főzetett párlat mennyiségéről, továbbá arról, hogy az átvételre kerülő bérfőzött párlatból milyen mennyiséget kíván kistermelőként – a magánfőzőnél ismertetettek szerint – értékesíteni, és hogy magánfőzésben sem ő, sem a vele egy háztartásban élő más bérfőzető nem állít elő párlatot.

A szeszfőzde a bérfőzető részére egyszerűsített kísérő okmányt állít ki, amely igazolja az adó megfizetését, illetve az adóraktárban történt előállítást. A kísérő okmány egyben a terméket igazoló okmány is. A szeszfőzde által a bérfőzető részére kiállított származási igazolvány az átvételt követő 15 évig alkalmas a főzető birtokában lévő párlat származásának igazolására. A 15 év letelte után 2 évente meghosszabbítható.

Egy tárgyéven belül, a 18. életévét betöltött természetes személy vagy bérfőzetőként, vagy magánfőzőként jogosult párlatot előállíttatni, illetve előállítani. Az egy háztartáson belül élőknek vagy csak bérfőzetőként vagy csak magánfőzőként lehet párlatot előállíttatni, illetve előállítani.

Amennyiben egy háztartásban több bérfőzető vagy több magánfőző él, az éves 50 liter mennyiségi korlát szempontjából az általuk főzetett, illetve főzött mennyiségek egybeszámítandók.

Kihozatali arányszámok:
(100 kg alapanyagra /100 liter szőlőborra/ számítva)
Alapanyag    Párlat mennyisége (liter, tiszta szesz)
Cseresznye: 4.0
Meggy: 5.0
Kajszibarack: 6.0
Szilva: 7.0
Körte: 4.5
Alma: 5.0
Őszibarack: 4.0
Vegyes: 6.0
Birs: 4.5
Bodza: 3.0
Erdei gyümölcs: 3.0
Szőlőtörköly: 6.0
Aszútörköly: 6.0
Borseprő: 8.0
Szőlőbor: 9.0
Szőlő: 8.0

A párlat zárjegy

A párlat zárjegy 80x16 mm-es téglalap alakú, színe zöldes összhatású, zöld biztonsági nyomattal ellátott adóügyi jelzés, benne ugyanezen szín használatával Merkúr embléma található. A zárjegyen a „Párlat zárjegy” és az „Adózott termék” felirat sötétzöld, a sorszám, valamint a vonalkód fekete színű.

Bérfőzető esetében a zárjegy megrendelésnek a zárjegy alkalmazásának, a zárjeggyel való elszámolásnak a részletes szabályairól szóló 43/2009. (XII. 29.) PM rendelet 5. számú mellékletében meghatározott adattartalmú – a vámhatóság internetes honlapjáról letöltött és kinyomtatott formátumban benyújtott – kérelem minősül. Az igényelt zárjegyet a vámhatóság a bérfőzető részére a zárjegy előállítási költségének megfizetése ellenében bocsátja rendelkezésre, feltéve, hogy az adót megfizették. A bérfőzető az adó megfizetésének igazolásán túlmenően a bérfőzést végző szeszfőzde által kiállított származási igazolványt is köteles a vámhatóságnak bemutatni.

A párlat zárjegyek előállítási költségének a bérfőzetővel (a továbbiakban: eseti zárjegyfelhasználó) való megfizettetését, továbbá a párlat zárjegyeknek az eseti zárjegyfelhasználók részére történő rendelkezésre bocsátását a Pesti Jövedéki Adójegy és Zárjegy Hivatal, a hatósági felügyeletet ellátó vám- és pénzügyőri hivatalok útján végzi.

A párlat zárjegy-előállítási költségét az eseti zárjegyfelhasználó a hatósági felügyeletet ellátó vám- és pénzügyőri hivatal hivatalos helyén befizetéssel, vagy készpénz-átutalási megbízással, átutalással teljesítheti. A párlat zárjegyek tételes átadása-átvétele a hatósági felügyeletet ellátó vám- és pénzügyőri hivatal hivatalos helyén, két példányban kiállított jegyzék felvétele mellett történik.

Az átvett zárjeggyel az eseti zárjegyfelhasználó nem köteles a vámhatóság felé elszámolni, de az átvett zárjegyeket a legkésőbb az átvételt követő 3 napon belül köteles felhelyezni a párlat fogyasztói csomagolására. A párlat zárjegy igazolja, hogy a bérfőzés keretében előállított – értékesítésre szánt – párlat tekintetében az adót megfizették. Az eseti zárjegyfelhasználó a párlat fogyasztói csomagolására a párlat zárjegyet – az eddigi szabályozással összhangban – úgy köteles felhelyezni, hogy a zárjegyen feltüntetett szöveg és sorszám olvasható, a vonalkód teljes terjedelmében látható legyen.

Jogkövetkezmények

A vámhatóság magánfőzésre használt desztillálóberendezést lefoglalja, ha
• a magánfőző a bejelentésében az adó megállapításához szükséges adatokra, valamint a bérfőzésben előállított párlatra vonatkozóan valótlan nyilatkozatot tesz;
• a magánfőző a desztillálóberendezést a párlattól eltérő alkoholtermék előállítására használja;
• a magánfőző a párlatot a fentiekben ismertetettektől eltérően értékesíti.

A vámhatóság ellenőrzései során a Jöt-ben és a Vhr-ben meghatározottak teljesülését vizsgálja. A vámhatóság vizsgálni fogja továbbá az alkoholvizsgáló mobil laboratórium bevonásával végzett ellenőrzések alkalmával a közúton, közterületen, nem jövedéki engedélyes kereskedők üzlethelyiségeiben (elsősorban olyan a vendéglátó-ipari üzletekben, ahol párlat illegális forgalmazása feltételezhető) előtalált olyan alkoholtermékeket, melyek tekintetében vélelmezhető, hogy magánfőzés vagy bérfőzés keretében kerültek előállításra. A vámhatóság az előzőeken túlmenően a jövőben is elvégzi az ellenőrzött információkat tartalmazó – például a bérfőzetőkre vagy a magánfőzőkre vonatkozó – közérdekű bejelentések kivizsgálását is.